امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا 2020

امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا یکی از مهم ترین بخش های مهاجرت به شمار می آید. در بین تمامی کشورهای جهان، استرالیا با توجه به اینکه رفاه و شرایط بهتری را برای زندگی ارائه می دهد مقصد بسیاری از مهاجران است.

دقت داشته باشید که همه ساله قوانین جدیدی برای مهاجرت به استرالیا تصویب می شود که عده ای از آن ها مربوط به امتیاز بندی هستند.از تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹، سیستم امتیاز بندی ویزاهای مهارت و تخصص استرالیا دچار تغییراتی خواهد شد. با توجه به افزایش تعداد مهاجران، استرالیا تنها کسانی را می پذیرد که بتوانند خدماتی را در زمینه های مورد نیاز به ملت و دولت این کشور ارائه دهند. در این بخش با ما و صفر تا صد امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا همراه شوید.

در صورتیکه تمایل دارید از امتیاز خود را برای مهاجرت به استرالیا بدانید.

سیستم امتیاز سنجی آنلاین اسمارت مایگریشن که بر اساس قوانین 2020 تهیه شده به شما کمک میکند.

امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا

امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کاری

زمانی که صحبت از مهاجرت به استرالیا به میان می آید یکی از متداول ترین راه ها مهاجرت کاری است. سیستم مهاجرت کاری هم اما مبنی بر امتیاز بندی های مختلفی است. در نهایت میتوان گفت که امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کاری به گونه ای است که جمع امتیازات شما باید حداقل 65 باشد.

وقتی یک فرد می خواهد اقدام به اخذ ویزای کاری استرالیا کند، باید به شغل یا حرفه ای اشتغال داشته باشید که جز مشاغل مورد نیاز استرالیا است. شما میتوانید این لیست مشاغل را در بخش های دیگر مشاهده کنید. دقت داشته باشید که معمولا این مشاغل در این به سه دسته اصلی تقسیم بندی می شوند که شامل MLTSSL ، STSOL و Regional هستند و هریک از آن ها به معنای زیر هستند:

 • MLTSSL مخفف عبارت Medium and Long Term Strategic Skill List است و در واقع به مشاغلی گفته می شود که به صورت بلندمدت در استرالیا مورد نیاز هستند.
 • STSOL مخفف عبارت Short Term Skilled Occupation List است و به مشاغلی گفته می شود که به صورت کوتاه مدت در استرالیا مورد نیاز هستند.
 • Regional به مشاغلی گفته می شود که در بخش های مختلف استرالیا مورد نیاز هستند.

پیش از اینکه بخواهیم شما را با انواع ویزاهای مهارت و تخصص استرالیا آشنا کنیم باید نحوه امتیاز بندی را در این زمینه به شما آموزش دهیم. دقت داشته باشید که شما میتوانید برای محاسبه شانس خود، از فرم های ارزشیابی آنلاین استفاده کنید که امتیاز شما را به صورت آنلاین محاسبه می کنند.

 1. سن

یکی از شروط مهم برای مهاجرت کاری به استرالیا سن است. داشتن سن کمتر از 45 سال به شما کمک می کند تا امتیاز بیشتری را دریافت کنید.

 • ۱۸ تا ۲۵ سال – ۲۵ امتیاز
 • ۲۵ تا ۳۳ سال – ۳۰ امتیاز
 • ۳۳ تا ۴۰ سال – ۲۵ امتیاز
 • ۴۰ تا ۴۵ سال – ۱۵ امتیاز

همانطور که میبینید، در بخش سن بیشترین امتیاز به کسانی داده می شود که بین 25 تا 33 سال سن دارند.

2.     مدرک زبان

اینکه شما بتوانید مدرک آیلتس خود را برای زبان دریافت کنید به شما کمک میکند تا در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا موفق تر عمل کنید. دقت داشته باشید که داشتن نمره 6 به طور کلی برای اخذ ویزا ضروری است. همچنین داشتن نمره 7 در مهارت های مختلف به شما 10 امتیاز مثبت خواهد داد. اینکه شما بتوانید نمره 8 را دریافت کنید امری است که در نهایت شما را با 20 امتیاز به مرحله بعد خواهد فرستاد. دقت داشته باشید که تنها مدرک مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا آیلتس نیست و در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا شما میتوانید مدارک زبان دیگری را هم استفاده کنید.

امروزه اکثر افرادی که میخواهند به استرالیا مهاجرت کنند امتحان PTE  را انتخاب می کنند.

اقامت استرالیا
 1. مدرک تحصیلی

افرادی که میخواهند به استرالیا مهاجرت کنند باید بدانند که مدرک تحصیلی هم در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا مهم است.

 • متقاضیانی که مدرک فوق دیپلم دارند در این زمینه 10 امتیاز را دریافت خواهند کرد.
 • افرادی که دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند 15 امتیاز دریافت خواهند کرد.
 • افرادی که مدرک دکترا دارند در زمینه مدرک تحصیلی 20 امتیاز را خواهند داشت.

دقت داشته باشید که یکی دیگر از نکات مهم این است که شما تحصیلات مرتبط با شغل خود داشته باشید و این نکته در واقع ضروری است. امکان اقدام برای دریافت ویزای مهارت و کاری استرالیا بدون داشتن تحصیلات وجود ندارد. البته برای رشته هایی هم در این زمینه استثنا وجود دارد که از جمله آنها می توان به رشته های کامپیوتری و همچنین رشته های مدیریتی اشاره کرد. شما در این زمینه میتوانید سابقه کار را جایگزینی برای مدرک تحصیلی کنید.

ارزشیابی مدارک تحصیلی برای امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا

دقت داشته باشید که بر مبنای توصیه هایی که وزارت آموزش استرالیا داده است موسسات و دانشگاه هایی که در ایران وجود دارند و مدرک آنها معتبر است به دو درجه تقسیم بندی می شوند که درجه اول و دوم نام دارند.

در صورتی که شما مدرک خود را از دانشگاه های درجه اول ایران اخذ کرده باشید ارزش مدرک شما در واقع برابر با مدارکی است که از دانشگاه های استرالیا دریافت می کنید. برای مثال اگر از دانشگاه آزاد تهران مدرک خود را دریافت کرده باشید، باید بدانید که امتیاز کامل مدرک کارشناسی را دریافت خواهید کرد.

اما اگر مدرک خود را از دانشگاه های درجه دوم ایران اخذ کرده باشید ارزشی پایین تر خواهید داشت و ممکن است که مدرک لیسانس شما با مدرک فوق دیپلم برابر باشد و در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا این نکته حائز اهمیت خواهد بود.

 1. سابقه کاری در خارج کشور

اینکه شما سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته باشید در نهایت در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا کاملا موثر خواهد بود. طبق امتیازهای زیر، این نکته می تواند تا 15 امتیاز برای شما حساب کند.

سابقه کار در ۱۰ سال قبل از اقدام برای مهاجرت

 • حداقل ۳ سال – ۵ امتیاز
 • حداقل ۵ سال -۱۰ امتیاز
 • حداقل ۸ سال -۱۵ امتیاز

شما برای اینکه بتوانید اثبات کنید که در زمینه لازم سابقه کار داشته اید نیازی به بیمه نیست و در اکثر موارد تنها یک نامه اشتغال به کار و ارائه آن به سازمان ارزیابی کننده می تواند کافی باشد. البته دقت داشته باشید که برای تمامی رشته ها این امر صادق نیست و ممکن است باز هم رشته هایی وجود داشته باشند که شما توسط آن ها باید یک مدرک معتبر ارائه دهید. اینکه شما بتوانید مدرک کاری را در تعامل با مدرک تحصیلی ارائه دهید در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا موثر است اما اگر شما هم سابقه کاری ندارید می تواند امتیاز خود را در سایر بخش ها جبران کنید.

اگر شما هم جز آن دسته از متقاضیانی هستید که میخواهید از طریق مشاغلی مانند برق و یا تکنسین عمران و بدون هیچگونه سابقه کاری به استرالیا مهاجرت کنید باید بدانید که امکان مهاجرت بدون سابقه کاری حتی در صورتی که شما امتیاز کافی را کسب کرده باشید وجود ندارد. اینطور گفته می شود که تشخیص و همچنین ارزشیابی برای کسانی که میخواهند مهاجرت کنند در واقع بسته به نظر سازمان ارزیابی کننده است. مسئولیت این سازمان این است که مدارک تخصصی و تحصیلی شما را بررسی کند و همچنین صلاحیت شما را برای پذیرش و مهاجرت به این کشور مورد بررسی قرار دهید.

 1. امتیاز همسر

این امتیاز در صورتی به شما داده می شود که تمامی شرایط لازم برای مهاجرت را داشته باشید و بخواهید همسر خود را نیز همراه ببرید. در این حال با داشتن شرایط زیر، امکان کسب 5 نمره همسر هم وجود دارد:

 • سن کمتر از 45 سال باشد.
 • در یکی از مشاغل لیست MLTSSL و یا STSOL مشغول به کار باشد.
 • بتواند حداقل نمره 6 آیلتس را در تمامی مهارت ها کسب کند.
 • اسپانسرشیپ دولتی داشته باشد.

اینکه شما بتوانید اسپانسرشیپ ایالتی دریافت کنید در واقع برای اخذ ویزای 190 و 491 به ترتیب برای شما 5 و 10 امتیاز را خواهد داشت. اما بهتر است بدانید که فلسفه اسپانسرشیپ ایالتی برای امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا چیست؟

دقت داشته باشید که فلسفه این کار در واقع جذب نیروی کاری از طریق ایالتهای استرالیا ست. معمولا استرالیا هم در زمینه های مختلف کاری دچار کمبود نیروهای محلی است و این در حالی است که شغل متقاضی در واقع جز مشاغلی باشد که در استرالیا مورد نیاز است. دقت داشته باشید که در این صورت، امتیازهایی که فرد کم دارد میتواند از این طریق جبران شود. برای این کار فرد باید حداقل به مدت 2 سال در ایالت مربوطه زندگی کند. باید بدانید که ظرفیت اسپانسرشیپ در ایالتهای مختلف متغیر است و این ظرفیت در واقع به طور سالانه توسط اداره مهاجرت استرالیا تغییر می کند و اعلام می شود.

smart migration
 1. آزمون ناتی

اینکه شما بتوانید در آزمون مترجمی حرفه ای ناتی استرالیا قبول شوید می تواند در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا پنج امتیاز برای شما داشته باشد.

موفقیت در آزمون مترجمی حرفه ای ناتی استرالیا میتواند ۵ امتیاز به متقاضیان مهاجرت استرالیا کمک کند. برای کسب اطلاعات در مورد نحوه شرکت در امتحان ناتی، میتوانید از این صفحه بازدید فرمایید.

امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا به طور کل

تاکنون با امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کاری آشنا شدیم اما در این بخش میخواهیم امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا را به طور کلی مورد بررسی قرار دهیم.

Skillselect در واقع یک سیستم است که بر مبنای امتیاز بندی های متقاضیان ایجاد شده است که در آن معیارهای مختلفی را برای سن کار ایجاد می کند. متقاضیانی که میخواهند به استرالیا مهاجرت کنند باید برای اخذ ویزا حداقل امتیاز 60 را دریافت کنند.

معیار های پذیرش در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا:

 • شغل انتخاب شده
 • سن
 • مهارت در زبان انگلیسی
 • استخدام افراد متخصص
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک استرالیا
 • میزان مطالعه درباره ی منطقه
 • مهارت در زبان رایج اجتماع
 • مهارت ها و مدارک تحصیلی همسر یا شریک زندگی
 • سوابق کاری حرفه ایی
 • کاندیداها و حامیان مالی (فقط برای زیر کلاس ها 190 و 491)
 1. شغل انتخاب شده

تا قبل از ژانویه سال 2011 در واقع به متقاضیان یک پلن خاص برای مشاغل مورد نظر داده شده است که هم اکنون تغییراتی در این لیست به وجود آمده است. با این حال همچنان هم متقاضیانی که میخواهند به استرالیا مهاجرت کنند در صورتی که در مشاغل مورد نیاز استرالیا تبحر داشته باشند امتیازات خاصی را دریافت خواهند کرد.

متقاضیان برای ویزاهای زیر باید یکی از شغل های موجود در لیست استراتژیک میان مدت و بلندمدت (MLTSSL) را انتخاب کنند :

 • ویزای فارغ التحصیلی موقت ( زیر رده 485)
 • ویزای مهارت شغلی مستقل (زیر رده 189)
 • ویزای منطقه ای (زیر رده ی 887)

متقاضیان برای ویزاهای زیر باید یکی از شغل های موجود در لیستلیست استراتژیک کوتاه مدت (STSOL) را انتخاب کنند:

 • ویزای مهارت شغلی برگزیده ( 190)
 • ویزای مهارت شغلی منطقه ایی (491) کاندید شده یا حمایت شده (491)
 • ویزای موقت کار (افراد متخصص) (482)
 1. امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا و سن

متقاضیانی که میخواهند به استرالیا مهاجرت کنند بر اساس رنج سنی امتیازات متفاوتی را دریافت کنند. افرادی که بین 25 تا 32 سال سن دارند معمولا بیشترین امتیاز را دریافت می کنند و افرادی که 45 یا بالاتر هستند معمولا هیچ امتیازی را دریافت نخواهند کرد.

 • افرادی که سن بین 18 تا 24 دارند، 25 امتیاز دریافت خواهند کرد.
 • افرادی که بین 25 تا 32 سال سن دارند 30 امتیاز دریافت خواهند کرد.
 • افرادی که بین 33 تا 39 سال سن دارند 25 امتیاز دریافت می کنند.
 • افرادی که بین 40 تا 44 سال سن دارند 15 امتیاز دریافت می کنند.
 • افرادی که بالای 45 سال سن دارند امتیازی را از طریق سن دریافت نخواهند کرد و تنها تحت شرایط خاص می توانند اقدام به مهاجرت کنند.
 1. آزمون ناتی

اینکه شما بتوانید در آزمون مترجمی حرفه ای ناتی استرالیا قبول شوید می تواند در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا پنج امتیاز برای شما داشته باشد.

موفقیت در آزمون مترجمی حرفه ای ناتی استرالیا میتواند ۵ امتیاز به متقاضیان مهاجرت استرالیا کمک کند. برای کسب اطلاعات در مورد نحوه شرکت در امتحان ناتی، میتوانید از این صفحه بازدید فرمایید.

امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا به طور کل

تاکنون با امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کاری آشنا شدیم اما در این بخش میخواهیم امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا را به طور کلی مورد بررسی قرار دهیم.

Skillselect در واقع یک سیستم است که بر مبنای امتیاز بندی های متقاضیان ایجاد شده است که در آن معیارهای مختلفی را برای سن کار ایجاد می کند. متقاضیانی که میخواهند به استرالیا مهاجرت کنند باید برای اخذ ویزا حداقل امتیاز 65 را دریافت کنند.

معیار های پذیرش در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا:

 • شغل انتخاب شده
 • سن
 • مهارت در زبان انگلیسی
 • استخدام افراد متخصص
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک استرالیا
 • میزان مطالعه درباره ی منطقه
 • مهارت در زبان رایج اجتماع
 • مهارت ها و مدارک تحصیلی همسر یا شریک زندگی
 • سوابق کاری حرفه ایی
 • کاندیداها و حامیان مالی (فقط برای زیر کلاس ها 190 و 489)
 1. شغل انتخاب شده

تا قبل از ژانویه سال 2011 در واقع به متقاضیان یک پلن خاص برای مشاغل مورد نظر داده شده است که هم اکنون تغییراتی در این لیست به وجود آمده است. با این حال همچنان هم متقاضیانی که میخواهند به استرالیا مهاجرت کنند در صورتی که در مشاغل مورد نیاز استرالیا تبحر داشته باشند امتیازات خاصی را دریافت خواهند کرد.

متقاضیان برای ویزاهای زیر باید یکی از شغل های موجود در لیست استراتژیک میان مدت و بلندمدت (MLTSSL) را انتخاب کنند :

 • ویزای فارغ التحصیلی موقت ( زیر رده 485)
 • ویزای مهارت شغلی مستقل (زیر رده 189)
 • ویزای منطقه ای (زیر رده ی 887)

متقاضیان برای ویزاهای زیر باید یکی از شغل های موجود در لیست استراتژیک کوتاه مدت (STSOL) را انتخاب کنند:

 • ویزای مهارت شغلی برگزیده ( 190)
 • ویزای مهارت شغلی منطقه ایی (491) کاندید شده یا حمایت شده (491)
 • ویزای موقت کار (افراد متخصص) (482)
 1. امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا و سن

متقاضیانی که میخواهند به استرالیا مهاجرت کنند بر اساس رنج سنی امتیازات متفاوتی را دریافت کنند. افرادی که بین 25 تا 32 سال سن دارند معمولا بیشترین امتیاز را دریافت می کنند و افرادی که 45 یا بالاتر هستند معمولا هیچ امتیازی را دریافت نخواهند کرد.

 • افرادی که سن بین 18 تا 24 دارند، 25 امتیاز دریافت خواهند کرد.
 • افرادی که بین 25 تا 32 سال سن دارند 30 امتیاز دریافت خواهند کرد.
 • افرادی که بین 33 تا 39 سال سن دارند 25 امتیاز دریافت می کنند.
 • افرادی که بین 40 تا 44 سال سن دارند 15 امتیاز دریافت می کنند.
 • افرادی که بالای 45 سال سن دارند امتیازی را از طریق سن دریافت نخواهند کرد و تنها تحت شرایط خاص می توانند اقدام به مهاجرت کنند.
smart migration

3.     مهارت در زبان انگلیسی

همانطور که گفته شد علاوه بر اینکه مهارت در زبان انگلیسی برای اخذ ویزای کاری مورد نیاز است، اما به طور کل برای مهاجرت هم در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا حساب خواهد شد. کسانی که زبان مادری آنها انگلیسی است و همچنین متقاضیانی که دارای مدرک فوق لیسانس از دانشگاه های انگلیسی زبان دارند دیگر نیازی به دریافت مدرک آیلتس ندارند.

امتیاز

 • 20 یا برتر ( نمره 8 آیلتس یا بیشتر )
 • 10 یا ماهر ( نمره 7 آیلتس یا بیشتر )
 • 0 یا شایسته ( نمره 6 آیلتس یا بیشتر )
 1. استخدام افراد متخصص

مدت زمان استخدام در استرالیا (در ۱۰ سال گذشته)

امتیاز

 • ۱ سال 5 امتیاز
 • 3 سال 10 امتیاز
 • 5 سال 15 امتیاز
 • 8 سال 20 امتیاز
 1. مدت زمان استخدام در خارج از استرالیا (در ۱۰ سال گذشته)

 • 3 سال 5 امتیاز
 • 5 سال 10 امتیاز
 • 8 سال 15 امتیاز
 1. مدارک تحصیلی

 • دکترا 20 امتیاز
 • لیسانس و یا مدرک کارشناسی ارشد 15 امتیاز
 • دیپلم یا مدرک کسب و کار 10 امتیاز
 • دستاورد و یا مدارک معتبر از مسئولین ارزیابی 10 امتیاز
 1. مدرک استرالیا

متقاضیانی که مدرک تحصیلی خود را از یک موسسه آموزشی در استرالیا اخذ کرده باشند 5 امتیاز را دریافت خواهند کرد. دقت داشته باشید که در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا تنها مدارکی معتبر خواهند بود که از یک موسسه استرالیایی در داخل خود استرالیا گرفته شده باشند و طول تحصیل هم حداقل باید دو سال باشد.

هر مدرک، دیپلم یا مدرک کسب و کار که در استرالیا پس از حداقل ۲ سال تحصیل کسب شده است، 5 امتیاز دارد.

 1. تحصیل در مناطق خاص

اینگونه متقاضیان معمولا 5 امتیاز دریافت می کنند و اگر دو سال را تحصیل خود را در یک منطقه کم جمعیت گذرانده باشند این 5 امتیاز را دریافت خواهند کرد. در غیر این صورت هرگونه مدرک تحصیلی شامل دیپلم و یا مدارک کسب و کار در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا حداقل 5 امتیاز خواهد داشت.

 1. مهارت در زبان رایج در اجتماع

اگر شخص متقاضی توانایی ترجمه در یکی از زبانهای رایج در جامعه استرالیا را داشته باشد میتواند 5 امتیاز دیگر را در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا دریافت کند.

امتیاز

 1. مهارت و مدارک تحصیلی همسر

اگر فردی که میخواهد به استرالیا مهاجرت کند در زمره کسانی باشد که می‌خواهند با خانواده خود مهاجرت کنند مهارت های همسر فرد نیز در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا حساب می شود.

اگر همسر فرد دارای مدرک زبان آیلتس ۶ در هر چهار مهارت و یا PTE با نمره ۵۰ در هر چهار مهارت باشد،‌ می‌تواند ۵ امتیاز به پرونده کمک کند.

برای اینکه فرد بتوانید امتیازات بیشتری مربوط به همسر را دریافت کند باید شرایط اساسی مهاجرت به استرالیا شامل سن، مهارت زبان و تخصص کاری را داشته باشد. در این صورت این فرد میتواند ۵ امتیاز را در این زمینه دریافت کند.

افراد مجرد از بعد از ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹ به صورت اتوماتیک ۱۰ امتیاز دریافت خواهند کرد. باید توجه کرد که راه‌های سوء استفاده از امتیاز مجردی بسته شده و اگر کسی به دروغ ادعای مجرد بودن نموده، و بعد از دریافت دعوتنامه اقدام به اضافه کردن همسر خود به پرونده نماید، موفقیت پرونده خود را به خطر خواهد انداخت.

 1. گذراندن دوره سال حرفه ای

اگر فردی که به دنبال مهاجرت به استرالیاست و دوره سال حرفه ای خود را در طول ۴ سال گذشته در این کشور انجام داده باشد، در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا ۵ امتیاز دیگر هم دریافت خواهد کرد. همچنین فردی که یک سال کار حرفه ای انجام داده باشد در واقع ترکیبی از آموزش رسمی و تجربه کاری داشته است. در این زمینه فرد باید در حیطه ای نزدیک به تحصیلات خود کار کرده باشد.

در نهایت می توان گفت که انجام دوره سال حرفه ای در این کشور میتواند در امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا ۵ امتیاز برای شما داشته باشد.

امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا

دقت داشته باشید که مهاجرت به استرالیا یکی از راه هایی است که شما میتوانید یک زندگی خوب و همچنین عالی را در این کشور تجربه کنید. اگر شما هم قصد مهاجرت به استرالیا را دارید باید از یک وکیل حاذق در این زمینه کمک بگیرید تا بتوانید کارهای خود را به دقت انجام دهید. همچنین مشورت گرفتن و نحوه محاسبه امتیازبندی مهاجرت به استرالیا به صورت آنلاین نیز یکی دیگر از راه هایی است که به شما اجازه می دهد تا شانس خودتان را در این زمینه تخمین بزنید. در نهایت، با اعتماد به یک وکیل مناسب در این زمینه، راه های مهاجرت به استرالیا را برای خود هموار کنید