از اقامت تا شهروندی استرالیا

شهروندی استرالیا یکی از دغدغه های افرادی است. که امروزه به این کشور مهاجرت می کنند. اما از اقامت تا شهروندی استرالیا مسیری وجود دارد که آنها باید آن را طی کنند. در اینجا می خواهیم شما را با 15 مزیت اقامت استرالیا آشنا کنیم. این اقامت بعد ها به شهروندی استرالیا تبدیل می شود.

 1. شما پس از گذشت 4 سال از دریافت اقامت خود میتوانید اقدام به دریافت شهروندی استرالیا کنید.
 2. شما با استفاده از اقامت استرالیا میتوانید به صورت آزاد و بدون هیچ گونه محدودیتی در زمینه های مورد علاقه خود فعالیت کنید. دقت داشته باشید که همراه با اقامت به شما حق زندگی در استرالیا نیز داده می شود.
 3. زمانی که شما اقامت استرالیا را دریافت کنید تمامی هزینه های پزشکی شما رایگان خواهد بود.
 4. شما اگر بعد از گذشت 2 سال نتوانید در این کشور شغلی پیدا کنید، قادر هستید که با استفاده از این ویزا از دولت حقوق بیکاری دریافت کنید.
 5. شما میتوانید برای تحصیل در این کشور چیزی حدود 50 درصد تخفیف دریافت کنید. همچنین در این کشور تحصیل در مقطع دکترا در صورت پذیرفتن استاد و دانشگاه به صورت رایگان در این کشور تحصیل کند.
 6. اگر شما فرزندی در این کشور به دنیا آورید فرزند شما به محض تولد شهروندی استرالیا را دریافت خواهد کرد.
 7. فرزندان شما همچنین می توانند به صورت رایگان در مدرسه های دولتی این کشور که کیفیت بالایی هم دارند تا 12 سال تحصیل رایگان داشته باشند.
 8. شما میتوانید برای خرج تحصیل فرزند خود از این کشور وام دریافت کنید.
 9. شما توسط اقامت استرالیا میتوانید از وام 4 درصدی هم برای خرید خانه در استرالیا استفاده کنید. مبلغی که شما طی این وام دریافت میکنید را میتوانید به مدت 30 سال قسط بندی کنید.
 10. به شما این امکان داده می شود که بتوانید اسپانسر افراد خانواده خود شوید و یا حتی شخصی که با او ازدواج می کنید را به این کشور بیاورید.

اقامت استرالیا اما پیش از اینکه شما اقدام به دریافت این شهروندی استرالیا کنید شامل موارد مختلفی است که در اینجا به بررسی آسان ترین آنها خواهیم پرداخت:

اقامت دائم استرالیا با اسمارت میگریشن

اقامت استرالیا از طریق ویزای کار

بهتر است بدانید که اقامت استرالیا از طریق ویزای کاری یکی از بهترین روش هایی است که شما میتوانید اقامت دائم و شهروندی استرالیا را دریافت کنید. در این روش معمولا با توجه به سن، سابقه و همچنین مدرک تحصیلی به شما امتیاز داده خواهد شد. شما میتوانید برای دریافت اقامت دائم استرالیا از ویزای شماره 189 و همچنین 190 استفاده کنید. این ویزاها علاوه بر اینکه اقامت دائم به شما میدهند، قابلیت تبدیل به شهروندی استرالیا را نیز دارد.

اقامت استرالیا از طریق ویزای سرمایه گذاری

اقامت دائم و همچنین دریافت شهروندی استرالیا از طریق ویزای سرمایه گذاری به طور کلی به دو روش تقسیم می شود:

 1. ویزای کارآفرینی استرالیا که همان ویزای شماره 188 است به شخص این امکان را می دهد که با ایجاد یک تعهد در این زمینه وارد کشور استرالیا شود و در این کشور یک بیزینس راه اندازی کند. از این طریق همچنین می تواند اقامت دائم و همچنین شهروندی استرالیا را نیز دریافت کنید.
 2. ویزای سرمایه گذاری که شخص باید در آن مبلغی معادل با 1.5 میلیون دلار را به مدت حداقل 4 سال در استرالیا سرمایه گذاری کند. در این مدت، فرد اقامت موقت استرالیا را دریافت میکند که پس از گذشت این مدت می تواند مبلغ مورد نظر خود را دریافت کرده و اقامت دائم استرالیا را نیز کسب کند.

اقامت و شهروندی استرالیا از طریق تحصیل

اینکه شما بتوانید اقامت خود را از طریق تحصیل دریافت کنید میتواند بسیار پرهزینه تر باشد. شما ابتدا باید ویزای 600 استرالیا را دریافت کنید که همان ویزای تحصیلی است. پس از گذشت مدت زمانی که باید برای فارغ التحصیلی بگذارید میتوانید ویزای موقت دریافت کنید.

همزمان با فارغ التحصیلی خود اما میتوانید اقامت دائم را بگیرید و پس از آن اقدام به دریافت شهروندی استرالیا کنید.

ورود اول به خاک استرالیا بعد از دریافت اقامت استرالیا

زمانی که ویزای مدنظر شما صادر شده است ، تاریخی در آن درج می شود که در واقع تاریخ اولین ورود شما به کشور است. دقت داشته باشید که شما به طور قطع باید قبل از این تاریخ به استرالیا سفر کنید. زمانی که شما برای اولین بار به این کشور سفر کردید میتواند هر وقت که خواستید از این کشور خارج شوید. در واقع شما محدودیتی هم برای ماندن نخواهید داشت.

دقت داشته باشید که شما اگر به این کشور قبل از این تاریخ سفر نکنید ویزای شما کنسل خواهد شد و شما باید تمامی پروسه ها را به صورت مجدد برای اخذ ویزا طی کنید. دقت داشته باشید که تمامی ورود ها و خروج های شما توسط یک سیستم آنلاین ثبت خواهد شد و شما میتوانید به صورت آنلاین در تمامی مدت حضور و یا عدم حضور خود را در این کشور چک کنید.

مرضیه پرهیزکار

آیا سرانجام اقامت، شهروندی استرالیا خواهد بود؟

زمانی که شما ویزای اقامت استرالیا را به صورت دائم دریافت می کنید، در واقع قادر خواهید بود که برای مدت 5 سال به این کشور سفر کنید. شما همچنین میتوانید هر چند باری که خواستید روند ورود و خروج را نیز انجام دهید. باید بدانید که اجازه پرواز به استرالیا در واقع با اقامت متفاوت است. شما اگر میخواهید اقامت را دریافت کنید باید آن را برای مدت زمانی طولانی و شاید همیشگی دریافت کنید اما اگر میخواهید از این کشور خارج شوید و مجددا به آن وارد شوید باید ویزا داشته باشید. یعنی با وجود اینکه ویزای PR  استرالیا را میتوانید به صورت دائم دریافت کنید اما مدت اجازه پرواز با این ویزا 5 سال است و شما پس از 5 سال میتوانید به یکی از روش های زیر عمل کنید.

اگر مدت زمانی که در کشور استرالیا از 5 سال، سه سال بوده است شما میتوانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید.

اگر شما در طول 5 سال اجازه پرواز، حداقل دو سال را در این کشور مانده باشید میتوانید ویزای بازگشت به استرالیا را دریافت کنید و به مدت 5 سال دیگر به این کشور وارد شوید.

اگر شما کمتر از دوسال در این کشور بوده باشید، ناچار به اخذ ویزای 3 تا 12 ماه هستید که به آن ویزای بازگشت به استرالیا گفته می شود.

شاید شما هم تاکنون چندین بار درباره اقامت و همچنین شهروندی استرالیا شنیده باشید، اما اینکه تفاوت دقیق بین این دو چیست و هرکدام دارای چه مزایای هستند چه نکاتی است که برای متقاضیان مهاجرت به استرالیا مورد نیاز است. پیش از هرچیز باید بدانید که حق اقامت در استرالیا در واقع به سه دسته تقسیم می شود:

 1. اقامت موقت
 2. اقامت دائم
 3. تبعیت شا شهروندی استرالیا

اقامت موقت استرالیا

میتوان اینطور گفت که اقامت موقت استرالیا مختص به افرادی است که به عنوان دانشجو، توریست و .. وارد این کشور می شوند، اقامت موقت را دریافت خواهند کرد. دقت داشته باشید که همانطور که نام این ویزان نشان میدهد، افرادی که اقامت موقت را دریافت می کنند محدودتر از سایرین خواهند بود و برای مثال حق کار و یا تحصیل را در استرالیا ندارند.

اقامت دائم استرالیا

اقامت دائم استرالیا که به آن Permanent Residency هم گفته می شود در واقع به شما اجازه میدهد که به صورت دائم در این کشور حضور داشته باشید اما به شما اجازه استفاده از مزایای شهروندی را نخواهد داد. در واقع شما برای دریافت اقامت دائم باید از هر 5 سال، 2 سال در استرالیا اقامت داشته باشید در غیر این صورت ویزای دائم شما باطل خواهد شد.

شما با اقامت دائم میتوانید از مزایای زیر بهره مند شوید:

 • امکان اقامت نامحدود در این کشور را خواهید داشت.
 • میتوانید از بیمه های درمانی رایگان استرالیا استفاده کنید.
 • قادر خواهید بود که اقدام به خرید ملک و همچنین وام کنید.
 • میتوانید از کمک هزینه های دولتی مانند داشتن فرزند خردسال هم استفاده کنید.
 • میتوانید از شهریه های تحصیلی در استرالیا نیز برخوردار شوید.

تابعیت یا شهروندی استرالیا

در بین تمامی افرادی که از اقامت دائم برخوردارند و حدود 4 سال هم در استرالیا سکونت داشته اند، میتوانند برای شهروندی استرالیا اقدام کنند. شهروندی استرالیا مزایای زیر را به دنبال خواهد داشت.

 • شما پس از شهروندی استرالیا میتوانید پاسپورت استرالیایی دریافت کنید و به بسیاری از کشورهای دنیا بدون ویزا سفر کنید.
 • شما میتوانید بدون نیاز به پرداخت شهریه مشغول به تحصیل شوید. حتی می توانید وام دریافت کنید و پس از اینکه کار پیدا کردید اقدام به پرداخت این وام کنید.
 • شما قادر خواهید بود سکونت در خارج از استرالیا را بدون نگرانی در مورد از دست دادن حقوق شهروندی داشته باشید.

از اقامت تا شهروندی استرالیا با کمک Smart Migration

از اقامت تا شهروندی استرالیا در واقع راه بسیار زیادی است. شما میتوانید انواع ویزاهای استرالیا را دریافت کنید و سپس اقدام به اخذ شهروندی استرالیا کنید. دقت داشته باشید شما پس از اینکه اقامت دائم را دریافت کردید، با حضور سه سال خود میتوانید شهروندی استرالیا را دریافت کنید. امروزه با توجه به اینکه نرخ مهاجرت به صورت روزانه در حال افزایش است عده بسیاری در تلاش هستند تا بتوانند اقامت دائم خود را به شهروندی استرالیا تبدیل کنند. برای این کار بهتر است که با یک وکیل حاذق در این زمینه مشورت کنید.