اخبار مهاجرت استرالیا, پادکست, درباره استرالیا, راهنمای مهاجرت به استرالیا, سرمایه گذاری در استرالیا, قوانین مهاجرت به استرالیا, مطالب مفید, ویزا و اقامت استرالیا

ویروس کرونا (کوید۱۹) و شرایط دارندگان ویزاهای موقت استرالیا

ویروس کرونا COVID-19 و شرایط دارندگان ویزاهای موقت استرالیا
توجه

دفتر وزیر موقت اداره مهاجرت، آقای الن تاج، دیروز اعلام کرد که دولت استرالیا تغییراتی را در مورد دارندگان ویزاهای موقت استرالیا اعمال خواهد کرد. این تغییرات به دلیل شیوع ویروس کرونا و برای حمایت و حفاظت از سلامت و وضعیت معیشتی استرالیایی ها و دارندگان اقامت دائم استرالیا،‌ و همچنین کمک به بازگشت هرچه سریع تر اوضاع به حالت عادی در نظر گرفته شده است.

این متن برای درک بهتر با دخل و تصرف ترجمه شده است. برای دسترسی به متن اصلی به لینک منبع در پایین این مطلب مراجعه کنید.

سرتیتر مطالب

در حال حاضر حدود دو میلیون و ۱۷۰ هزار نفر در استرالیا با ویزاهای اقامت موقت حضور دارند. تمامی این افراد به دلایل مختلفی به استرالیا آمده اند و از طرف استرالیا با آغوشی باز پذیرفته شده اند. این دلایل ممکن است شغلی و پرکردن کمبود های تخصصی استرالیا، تحصیلی، ملاقات با اعضای خانواده، دوستان و یا برای کار و تفریح بوده است.

دولت استرالیا این افراد را بخش مهمی از جامعه و اقتصاد این کشور می داند. به عنوان مثال، بیش از ۸۰۰۰ نفر فرد متخصص و ماهر در سیستم بهداشتی و درمانی استرالیا مشغول به کار هستند که کمک بسیار زیادی برای این سیستم به شمار می رود.

در حالی که شهروندان و دارندگان اقامت دائم استرالیا و همچنین بسیاری از شهروندان کشور نیوزیلند، اجازه کار نامحدود داشته و به پرداخت های دولتی (مانند حقوق کاریابی و پرداخت جدید ادامه کار JobKeeper) دسترسی دارند، دارندگان ویزاهای موقت استرالیا از این حقوق محروم هستند.

ویروس کرونا COVID-19 و شرایط دارندگان ویزاهای موقت استرالیا

ویروس کرونا COVID-19 و شرایط دارندگان ویزاهای موقت استرالیا

در استرالیا از دارندگان ویزاهای موقت توقع می رود که بتوانند هزینه های زندگی خود در استرالیا تامین کنند. تغییراتی که دیروز اعلام می شود برای کمک به دارندگان ویزاهای موقتی است که از کار معلق شده اند و یا ساعات کاری آنها به دلیل بحران شیوع ویروس کرونا کاهش پیدا کرده است.

همانند تغییراتی که برای شهروندان و دارندگان اقامت دائم استرالیا انجام گرفته است، بیشتر دارندگان اقامت موقت استرالیا می توانند با دسترسی به حساب بازنشستگی خود، هزینه های روزمره خود را در طول این بحران تامین کنند.

به آن دسته از دارندگان اقامت موقت استرالیا که نمی توانند در طول شش ماه آینده از پس هزینه های زندگی خود در استرالیا برآیند، قویا پیشنهاد می شود که به کشور خود بازگردند. برای این افراد اکنون زمان بازگشت به کشورشان است و آنها باید هرچه سریعتر مقدمات بازگشت خود را فراهم کنند.

تغییراتی برنامه ریزی شده است تا به آن دسته از دارندگان اقامت موقت که در بخش های کلیدی، مانند بهداشت و درمان، نگهداری از سالمندان و معلولین، کشاورزی و تولید مواد غذایی، در حال فعالیت هستند اجازه حضور در استرالیا داده شود.

شایان ذکر است که این افراد در خط مقدم به ارتقای سیستم درمانی، رساندن مواد خوراکی از مزارع به فروشگاه ها کمک می کنند و باعث اطمینان در ادامه خدمات حیاتی هستند.

دارندگان ویزاهای موقت بسیار برای اقتصاد استرالیا ارزشمند هستند، اما واقعیت این است که استرالیایی های بسیاری در شرایط فعلی، به دلیل بحران دوگانه ی سلامتی و اقتصادی، مشاغل خود را از دست داده و یا خواهند داد. این شهروندان و دارندگان اقامت دائم استرالیا باید پیش از سایرین مرکز توجهات دولت استرالیا باشند.

ویروس کرونا COVID-19 و شرایط دارندگان ویزاهای موقت استرالیا

ویروس کرونا COVID-19 و شرایط دارندگان ویزاهای موقت استرالیا

تغییرات ویزا

تغییرات زیر شامل بیشتر ویزاهای موقت استرالیا خواهد بود. این شرایط مرتبا مرور شده و تغییرات بیشتری در صورت لزوم اعمال خواهد شد.

دارندگان ویزای توریستی استرالیا (ویزای ملاقات خانواده)

در حال حاضر حدود ۲۰۳ هزار نفر در استرالیا با ویزای توریستی با زمان ۳ ماه یا کمتر حضور دارند.

توریست های خارجی، مخصوصا آنهایی که از حمایت اعضای خانواده و فامیل بی بهره هستند، باید هر چه سریعتر به کشور خود بازگردند.

ویروس کرونا COVID-19 و دارندگان ویزاهای تحصیل در استرالیا

ویروس کرونا COVID-19 و دارندگان ویزاهای تحصیل در استرالیا

هزاران نفر از این افراد در حال بازگشت به کشورهای خود هستند و باقی این افراد باید دنباله روی این مسیر باشند.

دارندگان ویزاهای تحصیل در استرالیا

حدود ۵۶۵ هزار دانشجو و دانش آموز بین المللی در استرالیا حضور دارند که بیشترشان در مقاطع دانشگاهی و یا فنی و حرفه ای مشغول به تحصیل هستند. این افراد سهم بزرگی در کمک به صنعت آموزشی استرالیا می کنند و حدود ۲۴۰ هزار شغل را در استرالیا حمایت می کنند.

ویروس کرونا COVID-19 و دارندگان ویزاهای تحصیل در استرالیا

ویروس کرونا COVID-19 و دارندگان ویزاهای تحصیل در استرالیا

به دانشجویان سفارش می شود که برای هزینه های زندگی و تحصیل خود در استرالیا به خانواده های خود، مشاغل نیمه وقت و پس‌اندازهایشان اتکا کنند. قسمتی از شروط ویزاهای دانشجویی این است که افراد منابع مالی لازم و کافی برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در استرالیا را داشته باشند. کسانی که ویزاهای دانشجویی دریافت کرده اند مدارک لازم مبنی بر توانایی مالی برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در استرالیا در سال اول حضورشان را به اداره مهاجرت استرالیا ارائه داده اند. این افراد نباید توقع کمک مالی از دولت استرالیا داشته باشند.

دانشجویانی که بیشتر از ۱۲ ماه از حضورشان در استرالیا می گذرد و به مشکلات مالی برخورده اند،‌ می توانند به پس انداز حساب بازنشستگی خود در استرالیا دسترسی داشته باشند.

دولت استرالیا تمهیدات بیشتری را با هماهنگی با دست اندر کاران بخش آموزش بین الملل استرالیا در نظر خواهد گرفت. بعضی از دانشگاه ها ارائه کمک های مالی به افرادی که دچار مشکلات شده اند را شروع کرده اند. به عنوان مثال، دولت اطلاع دارد که بعضی موسسات آموزشی برای دانشجویان بین المللی تخفیف در هزینه های تحصیلی را در نظر گرفته اند.

همچنین دولت استرالیا در مقابل کسانی که نمی توانند به بعضی از شروط ویزای خود پایبند باشند (مانند شرط حضور بر سر کلاس های آموزشی) با انعطاف برخورد خواهد کرد.

دانشجویان بین المللی می توانند تا ۴۰ ساعت در هر دو هفته کار کنند. همچنین دانشجویانی که در بخش های کلیدی و حساس همچون نگهداری از سالمندان مشغول به کار هستند می توانند ساعات بیشتری کار کنند تا به این بخش های حیاتی کمک کنند.

دانشجویانی که در سوپرمارکت های بزرگ مشغول به کار بودند، اجازه یافتند تا ساعات کاری بیشتری را کار کنند تا به این فروشگاه ها برای پر کردن قفسه ها و موارد دیگر کمک کنند. از تاریخ اول می ۲۰۲۰، ساعات کاری مجاز این دانشجویان به زمان ۴۰ ساعت در هر دو هفته باز خواهد گشت تا به استخدام استرالیایی ها کمک شود.

شهروندان نیوزیلند (دارندگان ویزای ۴۴۴)

نیوزیلند و استرالیا توافق نامه دو طرفه ای را دارند که شهروندان هر کدام از این دو کشور،‌ می توانند در کشور دیگر کار و زندگی کنند. در حال حاضر، بیش از ۶۷۲ هزار شهروند نیوزیلند با ویزای ۴۴۴ در استرالیا حضور دارند.

شهروندان نیوزیلند که قبل از ۲۶ فوریه ۲۰۰۱ با ویزای ۴۴۴ وارد استرالیا شده اند می توانند به حقوق کاریابی و پرداخت های ادامه کار (JobKeeper) دسترسی داشته باشند.

ویروس کرونا COVID-19 و دارندگان ویزاهای تحصیل در استرالیا

ویروس کرونا COVID-19 و دارندگان ویزاهای تحصیل در استرالیا

دارندگان ویزای ۴۴۴ که بعد ۲۰۰۱ وارد استرالیا شده اند می توانند به پرداخت های ادامه کار (JobKeeper) دسترسی داشته باشند. اگر این افراد ۱۰ سال یا بیشتر در استرالیا زندگی کرده اند می توانند تا ۶ ماه از حقوق کاریابی بهره مند شوند.

به شهروندان نیوزیلند پیشنهاد می شود که اگر برای کمک های دولتی واجد شرایط نیستند و نمی توانند هزینه های خود را از طریق کار یا کمک خانواده تامین کنند، به نیوزیلند بازگردند.

دارندگان ویزاهای موقت مهارتی (اسپانسر کارفرما)

در حال حاضر حدود ۱۳۰ هزار نفر با ویزاهای مهارتی موقت در داخل استرالیا زندگی می کنند. این ویزاهای ۲ ساله و یا ۴ ساله هستند. این افراد برای جبران کمبود نیرو کار ویزای خود را دریافت کرده اند. این کمبود نیرو ممکن است بعد از گذشتن از این بحران همچنان وجود داشته باشد.

ویروس کرونا COVID-19 و دارندگان ویزاهای تحصیل در استرالیا

ویروس کرونا COVID-19 و دارندگان ویزاهای تحصیل در استرالیا

آن دسته از دارندگان ویزاهای اسپانسر کارفرما که معلق شده اند ولی از کار برکنار نشده اند، ویزای خود را حفظ خواهند کرد و کارفرما های آنها این فرصت را خواهند داشت تا ویزای این افراد را مانند شرایط عادی تمدید کنند. کارفرما ها همچنین می توانند که ساعات کاری این افراد را کاهش دهند و این خلاف شرایط ویزای آنها نخواهد بود.

همچنین، این افراد می توانند به ۱۰ هزار دلار از حساب پس انداز بازنشستگی خود در سال مالی فعلی دسترسی پیدا کنند.

آن دسته از دارندگان ویزاهای موقت اسپانسر کارفرما که به خاطر بحران ویروس کرونا از کار خود برکنار شده اند، اگر تا ۶۰ روز بعد از برکناری، اسپانسر جدیدی پیدا نکنند، باید همانند شرایط عادی خاک استرالیا را ترک کنند. البته، اگر کسانی که ویزای اسپانسر کارفرمای ۴ ساله دارند و بعد رفع شدن بحران شیوع ویروس کرونا، کارفرمای جدیدی پیدا کنند می توانند از زمانی که قبلا در استرالیا کار کرده اند به عنوان سابقه کار برای پرونده اقامت دائم خود استفاده کنند.

دارندگان ویزاهای کار و تعطیلات
که در بخش های حیاتی کار می کنند

حدود ۱۱۸ هزار نفر در استرالیا با ویزاهای کار و تعطیلات، که شرط های خاصی دارند، مشغول به کار هستند.

برای حمایت از بخش های حیاتی بهداشت و درمان، نگهداری از سالمندان و معلولین،‌ کشاورزی و صنایع غذایی، و نگهداری از کودکان، شرایط خاصی برای ویزای آنها در نظر گرفته خواهد شد.

ویروس کرونا COVID-19 و شرایط دارندگان ویزاهای موقت استرالیا

ویروس کرونا COVID-19 و شرایط دارندگان ویزاهای موقت استرالیا

دارندگان ویزاهای کار و تعطیلات که در بخش های حیاتی مشغول به کار هستند از شرط «کمتر شش ماه کار برای یک کارفرما» معاف خواهند بود و اگر ویزای آنها ظرف ۶ ماه آینده منقضی می شود می توانند برای تمدید ویزای خود اقدام کنند تا به کار خود در این بخش مورد نیاز ادامه دهند.

دارندگان ویزا های کار و تعطیلات که مطمئن به تامین هزینه های زندگی خود در استرالیا نیستند و یا نمی توانند هزینه های خود برای ۶ ماه آینده را تامین کنند باید برای بازگشت به کشور خود اقدام کنند.

ویزا های دیگر

در حدود ۱۸۵ هزار دارنده ویزای موقت دیگر در استرالیا وجود دارند که نیمی از آنها دارندگان ویزاهای فارغ التحصیلی هستند. این افراد نیز می توانند در صورت نیاز به حساب پس انداز بازنشستگی خود دسترسی داشته باشند.

اطلاعیه های دیگری در آینده از طرف جانشین نخست وزیر و وزیر کشاورزی استرالیا در خصوص حمایت از بخش کشاورزی استرالیا و همچنین کارگران فصلی و قرارداد کارگری اقیانوسيه اعلام خواهد شد.

ویروس کرونا COVID-19 و شرایط دارندگان ویزاهای موقت استرالیا

ویروس کرونا COVID-19 و شرایط دارندگان ویزاهای موقت استرالیا

منبع

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *